ÜLKEMİZDE AV KÖPEKLERİNİN DURUMU

Merhabalar,

Bu yazımda sizlere ülkemizdeki av köpekleri ile şimdiye kadar hakem olarak gittiğim ülkelerdeki av köpeklerini kıyaslamaya çalışacağım.

Bilindiği üzere KIF’ın kurulduğu 2006 yılından bu yana ülkemizin birçok şehrinde kayıt ve ırk değerlendirme etkinliklerinin yanı sıra ırk ve mera yarışmaları da KIF tarafından düzenleniyor. Bu etkinliklerde de ülkemizde var olan av köpeklerini gözlemle şansım oluyor doğal olarak.

2010 yılından bu yana da uluslararası FCI hakemi olarak Sırbistan, Moldovya, Polonya, Rusya ve Bulgaristan gibi ülkelerde hakem olarak, Fransa, Avusturya ve Hollanda gibi ülkelerde de seyirci olarak bulundum. Avusturya ve Fransa’da izleyici olarak yer aldığım yarışmalar FCI Dünya şampiyonası yarışmalarıydı ve bu yarışmalara katılan toplam köpek sayısı 20.000 civarında, av köpekleri ise, sadece fermalı ırklardan söz ediyorum, 1500 civarındaydı.

GreatHuntingDogsIVLG11895229

Şimdi bu gözlem ve deneyimlere bağlı olarak ülkemizdeki av köpekleri ile gittiğim ülkelerdeki av köpeklerini kıyaslayacak olursam, gururla söylemeliyim ki çok ama çok iyi durumdayız. Bugün ülkemizde ırk standartları yarışmalarına giren ve sıralamada ilk üçe kalmayı başaran herhangi bir köpeği yurt dışında yapılan CAC ve CACIB yarışmalarına götürün, kesinlikle eminim ki dereceye gireceklerdir ve hatta başa oynayacaklardır.

Eğer bir sıralamaya gidilirse, ülkemizde yer alan ve kullanılan ırkların içerisinde ilk sırayı Deustch Kurzhaar, ikinciliği Deutsch Drahthaar, üçüncülüğü İngiliz Pointer ve dördüncülüğü de İngiliz seter alacaktır. Ülkemizde av köpeklerinin bu kadar iyi olmasının ve iyiye gitmesinin nedenlerine gelince; ilk olarak bu ırklara gönül verenlerin kararlılığı, ırk derneklerinin işe iyi sahip çıkması ve ırk için özverili olarak çalışmaları ve tabii ki Köpek Irkları ve Kinoloji Federasyonu’nun yaptığı etkinliklerde insanları memnun etmek için değil, ırk standardı ne diyorsa köpekleri o şekilde değerlendirmesi ve notlandırması şeklinde özetleyebiliriz.

Irk dernekleri kurulduklarından bu yana ilgili ırkın gelişmesi için çaba harcıyor. Irkın gelişmesi ve Avrupa standartlarında köpeklerin bizde de var olması için ne gerekiyorsa – ırk yarışmaları, mera yarışmaları ve av testleri- yapıyorlar ve son iki yılda bu yarışma ve testlere giren köpek sayısı oldukça arttı. Bu artışın doğal sonucu olarak da nitelik arttı çünkü niteliğin artması için sayının yani niceliğin artması lazım ki çok sayının içinden en iyiler seçilebilsin.

Storm-duck-hunting

Bugün ülkemizde yurt dışında yapılan hem ırk hem de mera yarışmalarında boy gösterecek ve hatta iyi dereceler elde edebilecek köpekler mevcut ve bizler de bu durumdan mutluluk duyuyoruz. KIF olarak köpeklerimizi yurt dışında da göstermek ve yarıştırmak için çeşitli çalışmalar yapıyoruz.  2013 yılı itibarıyla ülkemizde yetiştirilen ve eğitilen av köpeklerini uluslararası yarışmalara götüreceğiz. İlk olarak Mart ayında Yunanistan’ın Selanik kentinde düzenlenecek olan Avrupa Şampiyonası mera yarışmasına hem İngiliz hem de Kontinental fermalı köpeklerle katılmak için çalışmalarımızı  sürdürüyoruz.  Bu yarışmalar için Ocak ve Şubat aylarında seçme yarışmaları gerçekleştireceğiz ve seçilen köpeklerle TÜRK takımları olarak Avrupa’da boy göstereceğiz ve inanıyorum ki başarı da elde edeceğiz.

Ben hem kendi hem de KIF adına av köpekçiliğinin bu duruma gelmesinde büyük rol oynayan başta köpek sahipleri ve ırk dernekleri olmak üzere herkese çok teşekkür ediyorum. Köpek sahipleri dernekleri, dernekler de KIF’ı oluşturduğuna göre ülkemizde av köpekçiliğini geliştirmek için elini taşın altına sokan herkesin bu başarıyı hak ettiğini düşünüyor ve geleceğimizin çok parlak olduğunu biliyorum. Daha birkaç yıl önce 10 yıl içinde dışarıdan av köpeği alan değil, satan bir ülke olacağız diyordum ki 10 yıl beklemeye gerek kalmadı ve yurt dışına KIF Export şecereli köpekler yollamaya başladık. Mera yarışmalarında uluslararası başarılar elde ettikten sonra bu sayının ve hızın artacağına olan inancım sonsuz.

Son olarak bu başarıya imza atan herkese çok teşekkür ediyor, açılan sezonda iyi avlar diliyorum.

 

 

 

 

1 Comment

  1. Virtual Private Servers

    3 Ağustos 2017 at 07:41

    KIF Turkiye`de cok onemli olan bir gerekliligi yerini getirmekte ve ulkemizde pek cok ilke imza atarak yoluna devam etmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir