SİLAH SESİ EĞİTİMİ

Merhaba,

Bazıları için tekrar gibi gelebilir ama bu sayıda köpeklerde silah sesi korkusunu yenmek için nasıl eğittiğimi açıklamaya çalışacağım. Sanırım bununla ilgili bir yazıyı yaklaşık 3 yıl önce yazmıştım ama son yetiştirdiğim köpeğimde de aynı sorunla karşılaşınca hem bu durumu anlatmak hem de nasıl çözdüğümü paylaşmanın yerinde olacağını düşündüm çünkü sadece ava götürerek bu sorunu çözmenin mümkün olmadığını biliyorum.

Bir arkadaşıma yine bir başka arkadaşım 1.5 yaşında bir köpek hediye etti; köpek bugüne dek birkaç kez ava gitmiş onda da silah sesinden korktuğu için bir daha ava götürülmemiş. Yeni sahibi de sadece ava götürüyor ve köpekte halen korku devam etmekte. Kendisine yapması gerekenleri söylememe rağmen ihmal ediyor olmalı ki sorun devam etmekte ve iyi bir eğitim almadan da geçecek gibi değil.

Benim sorunu nasıl çözdüğüme gelince; Eylül 2012 doğumlu olan köpeğimi doğal olarak geçen sezon ava götürmedim, bu sezon öncesi de yeni aldığım tüfeğimi denemek için poligona gittiğimde köpeği de götürdüm ki tüfek sesine nasıl bir tepki verdiğini göreyim. Ben atış yapmaya başladığımda etrafımda neşeli bir şekilde gezinen köpek huzursuzlaştı ve bir bankın altına gidip yattı. Ne kadar çağırsam da yanıma gelmedi, gelse bile ilk atıştan sonra yine aynı yere gidip yattı. Doğal olarak canım sıkıldı bu duruma, her ne kadar bir şekilde çözeceğimi bilsem de yine de canım sıkıldı.

Ertesi gün sezon açılıyordu ve ben üç köpeğimi de alarak bıldırcın avına gittim. Çok seyrek bıldırcın olmasına rağmen zorlamayla da olsa birkaç kuş vurdum ama her tüfek atışında yavru geriden takip etmeye başladı beni ve diğer köpekleri. Atış olmadığında geliyor, diğerleriyle beraber ne aradığını bilmese de arıyor ama atış olduğunda geri gidiyordu ki hatta bir keresinde arabayı görünce direkt arabaya gitti ve bu daha da canımı sıktı.

av_kopekleri_egitimi

Hemen ertesi gün bir oyuncakçıya gittim, çocuklar için olan oyuncak tabancalardan aldım. Bu tabancalar çocukluğumun mantar tabancalarına benziyor ama bizim fişek kapsüllerine benzer şeylerden atıyor ve güzel de ses çıkarıyor. Her yemek öncesi köpeğin mamasını koyuyor, yanına oturup okşamaya başlıyor, okşarken de birkaç kere atış yapıp “hadi” deyip yemeğini yemesine izin veriyordum. Bu zamanlarda normal mama vermeyip, tavuk, ciğer vb gibi çok sevdiği yiyecekler veriyordum ki silah sesiyle birlikte iyi bir şey yiyerek arada güzel bir bağ kursun. Köpek deyip geçmemekte yarar var çünkü her ne kadar “hayvan” desek de onların da beyni var ve bunu çok da güzel kullanıyorlar, iyi yiyeceklerle de silah sesini gayet iyi bağdaştırıyorlar.

Yiyecek ile eğitimleri devam ede dursun, köpeğin sevdiği başka şeylerde de eğitime devam ettim. Örneğin her sabah ve akşam araziye gezmeye çıkardığımda tarla kuşlarının peşinden koşuyor, kuşlar konduğu anda da ferma veriyordu. Ferma verdiği anda yanına gittim, yürüyüp kuşları uçurdum, kuşların peşinden koşmaya başlayınca da “tarla kuşu peşinde koşuyor, durdurmalıyım” şeklinde hiç düşünmeden ardı ardına tabancayı ateşledim. Köpek kuşların büyüsüne o kadar kapılmış durumdaydı ki tabanca sesine bakmıyordu bile ve her defasında yanıma geldiğinde de bol bol sevdim.

Ayrıca köpeğin en çok sevdiği şeylerden birisi sabah ve akşam çıktığımız geziler. Evden çıkmak için can atıyordu; evin kapısından çıkarken önce oturtuyorum, sonra birkaç el atış yapıp çıkmasına izin veriyordum. Böylelikle de gezme, yani sevdiği bir etkinlikle silah sesi arasında yavaş yavaş bağlantı kurmasına yardımcı olmaya çalışıyorum. Yine aynı şekilde arabadan inerken kapağı açıyor, “bekle” komutu veriyordum, köpek bir an evvel arabadan inmek ve koşmak için can atıyordu ama ben birkaç el attıktan sonra inmesine izin veriyordum ki yine bağlantı kursun.

aport

Bu şekilde eğitim en fazla bir hafta sürdü; ikinci günden sonra tabanca sesine daha az tepki vermeye başladı ve daha sonra hiç tepki vermemeye başladı. O Cumartesi ava gittiğimde de bir ferma verip bıldırcını uçurup, vurulunca da alıp getirmesiyle köpeğin silah sesi korkusuyla ilgisi kalmadı. Avın tadına varınca, silah sesini hep olumlu şeylerle bağdaştırınca silah korkusu da tarih olmuş oldu.

Şimdi köpeği silah sesinden korkan arkadaşıma da aynı şeyleri yapmasını öneriyorum ama üç haftadan beri her gördüğümde soruyorum, cevap “daha yapamadım” şeklinde geliyor ve ben de kendisine ava giderek bu işi çözemeyeceğini, mutlaka olumlu şeylerle bağlantı kurması gerektiğini söylüyorum. Köpeğin avda gezişi oldukça güzel, bir şeyler arıyor, tek yapılması gereken silah sesi, av ve sevdiği diğer şeyler arasında bağlantı kurmasını sağlamak ve bu bağlantıyı olumlu tutmak.

Yararlı olması umuduyla…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir