KÖPEKLER, YARIŞMALAR VE ALMANYA’DA AVCILIK

Merhaba, bu yazım biraz oradan, biraz buradan olacak. Ana konumuz tabi ki yine köpekler ama köpeklerin eğitimi değil de yurt dışı köpek yarışmaları.

2013 yılı benim açımdan oldukça hareketli geçti, birkaç ülkeye hakemlik için çağırıldım ama bence en önemlisi 11 Mayıs 2013 tarihinde Alman Kinoloji Federasyonu (VDH) tarafından gerçekleştirilen Avrupa Şampiyonası’nda 30 İngiliz seter, 32 Gordon seter olmak üzere toplam 62 köpeğe hakemlik yapmamdı. Son derece güzel organize edilmiş olan bu yarışmada toplam 9000 köpek yarıştı ve yarışma üç gün sürdü. Yarışmada başlangıç ve bitiş saatleri önceden belliydi ve ilk grup bittiğinde, ikinci grubun yarışmasına daha süre varsa bu süre beklendi ve her şeyin planlandığı gibi olması sağlandı. Köpek sahipleri sıralarını çok iyi takip ettiler ve ona göre ringte yerlerini aldılar. Hemen her köpek sahibi değerlendirmenin bitiminde bana gelip teşekkür ettiler aldıkları sıralamayı hiç önemsemeksizin ki bu da bir hakem olarak beni mutlu etti. Umuyorum  ülkemizi başarıyla temsil ettim ki sonradan gelen yazışmalar ve telefonlar insanların beni köpeklere ve sahiplerine karşı sevecen, köpeklerde harekete, dişe, yürüyüşe ve vücut açılarına dikkat eden bir hakem olarak görmeleri bunu gösteriyor diye düşünüyorum.

 

Bu ay içinde köpeklerle ilgili diğer önemli bir yarışma ise Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de düzenlenen Dünya şampiyonasıydı. Bu yarışmanın ülkemiz açısından iki ayrı önemi vardı; birinci biz KIF olarak orada bir stant açtık, ikinci olarak da ülkemizden 6 adet Doberman ırkı ve bir adet de sevgili Bora Pir’e ait Kurzhaar ırkı köpeklerin bu yarışmaya katılmasıydı. Köpeklerimiz toplam 25.000 köpeğin katıldı bir yarışmada ringe çıktılar ve birazdan açıklayacağım üzere çok da güzel sonuçlar aldılar.

 Kopek_irklari_2012_16

İlk olarak stant konusuna gelecek olursak, geçen yıl Macaristan Kinoloji Federasyonu sekreteri ve arkadaşım olan Attila Marton ile görüştüm ve kendisinden ücretsiz stant yeri rica ettim. Olumlu yanıt alınca da biz KIF olarak çalışmaya başladık ve neler götüreceğimizi, nasıl hazırlanacağımızı kararlaştırdık. Ülkemizdeki köpekleri, yerli ırklarımızı tanıtan bir İngilizce broşür, Kangal Çoban Köpeği standardı ve resimleri olarak bir başka broşür, yerli ırklarımızı tanıtan bir sunum hazırlandı. Sunum orada bir bilgisayar ve TV eşliğinde gün boyunca enstrümental “Elif dedim, Be dedim, gız ben sana ne dedim?” türküsü ile yayınlandı ve çok ilgi gördü. Standımıza yeni seçilen FCI Başkanı Rafel Santiago da geldi ve isteklerimizi sordu, Kangal Çoban Köpeğinin FCI’da ırk olarak yer alması gerektiğini ve büyük bir yanlış olan Anadolu Çoban Köpeği saçmalığının son bulmasını istediğimizi söyledik, gerekli belgeleri göndermemizi, elinden geleni yapacağını söyledi, umutluyuz. Bu çalışmalarda emeği geçen tüm KIF Yönetim Kurulu arkadaşlarıma kucak dolusu teşekkür ediyorum.

 

Bu büyük yarışmaya toplam 7 köpekle katıldığımızı belirtmiştim, 6 Doberman ve bir de Kurzhaar. Köpeklerimizin hepsi “mükemmel” derecesi aldı ve bunların içinden Emre Sönmez’e ait yavru bir Doberman yavru sınıfında Dünya birincisi oldu. Bora Pir’e ait Kurzhaar ise çalışan sınıfta Dünya İkinciliği unvanını aldı ki bu ödüller ve unvanlar bizleri çok mutlu kıldı. Gelecek yıllarda  daha da güzel haberler ve unvanlar bekliyoruz…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir