KIF HAKKINDA

Merhaba, bu yazıda size Köpek Irkları ve Kinoloji Federasyonu (KIF) hakkında bir hatırlatma bilgisi vermek ve 2013 yılı faaliyetleri hakkında kısa bir bilgilendirme yapmak istiyorum.

Bilindiği üzere 2006 yılında kurulan ve 2010 yılında uluslararası kinoloji federasyonuna (FCI) anlaşmalı ortak olarak üye olan ve şecerelerinde FCI logosu kullanmaya başlayan KIF her geçen yıl daha da büyüyerek ve gelişerek yoluna güzel ve emin adımlarla devam ediyor.

2013 yılı da KIF için oldukça başarılı geçen bir yıl oldu. 10 adet ulusal (CAC) ve 4 adet uluslararası (CACIB) yarışmaları gerçekleştirdik ve uluslararası yarışmalarda hep dünyaca tanınmış, saygı gören hakemleri davet ettik. Özellikle Eylül ayında gerçekleştirdiğimiz yarışmaya FCI Başkanı Rafael San Diego ve Asbaşkanı Gerard Jipping’in gelmesi bizler için dönüm noktası oldu. Hem ülkemiz hem de yerli ırklarımız hakkında bilgi sahibi oldular ve ilk başta Kangal Çoban Köpeği olmak üzere diğer ırklarımızın da sırasıyla FCI’da hak ettiği yeri alacağını bildirdiler ki bir çoğunuz bu konuşmayı YABAN TV’de izlemişsinizdir sanırım. Bu ülkemiz adına bizleri çok mutlu eden bir gelişmeydi ve bu yıl içerisinde de bununla ilgili güzel haberleri bekliyoruz.

Teori ve pratiğin bir arada olması gerektiğini düşünen ve felsefesi de bu olan KIF 2013 yılı boyunca hem av köpekleri için, hem de diğer ırklar ve hakem olmak isteyen bireyler için eğitim seminerlerine devam etti. Yurt dışı ve yurt içinden konusunda uzman kişilerle bu eğitimler gerçekleştirildi. Tüm dünyada çok ilgi gören arama-kurtarma, çeviklik gibi alanlarda da seminerler teori ve pratik olarak gerçekleştirildi.

Bunların yanı sıra gerek KIF gerekse KIF’a bağlı derneklerin düzenlediği mera yarışmaları da vardı doğal olarak.  Bu yarışmalarda av köpeklerimizin kalitesinin giderek arttığını, tek eksiğimizin köpeklerimizi yeterince iyi eğitemediğimizi gördük. Uygun eğitim de eklenince dünya çapında yarışmalarda söz sahibi olmamız işten bile değil… Bu arada Türkiye olarak ilk kez katıldığımız Balkan Avcı ve Köpeği yarışmasında Uğur Leylek ve Nusret Kaya’dan oluşan ekibimiz Balkan ikincisi oldu ki bu bizim için büyük bir başarıydı.

KIF ailesi her açıdan büyümeye 2013 yılında da devam etti ve 2013 yılı KIF adına doğum ve eşleşme belgesi ve kayıt yapma yetkisine sahip olmak isteyen çok sayıda kişiye seminer verilerek KIF Kayıt Yetkilisi unvanı verildi. Bu kişiler KIF adına köpek kayıt etmeye, doğum-atın evraklarını doldurmaya yetkili kılındı. Ülkemizin her yerinden, Ağrı, Van gibi illerden de bu konuda istekli kişilerin olması ne kadar geliştiğimizin bir göstergesi diye düşünüyorum.

Ayrıca KIF adına sevindirici bir gelişme de Tarım Bakanlığı ve Çevre Bakanlığı ile olan ilişkiler. Ben KIF adına Tarım bakanlığı Yerli Irklar Komisyonuna üye olarak davet edildim ve 2013 yılı boyunca birkaç kez Ankara’da toplantılara katıldım. Yine aynı şekilde Çevre Bakanlığı bünyesinde bulunan Tehlikeli Irklar Komisyonunun da üyesiyim KIF’ı temsilen ve konuyla ilgili olarak Bakanlık Daire başkanlıkları ile Şuber Müdürlüklerinde birkaç toplantıya katıldım ve sunumlar yaptım.

2013 yılına ilişkin bazı istatistiki bilgiler verecek olursak; 2013 yılında farklı ırklardan toplam 1922 yavru KIF ailesine katılmış, yani ülkemizde doğan köpekler KIF Soy Kütüğüne işlenmişler. Geçmiş yıllarda bu sayı 200-300 yavru ile sınırlıyken 2013 yılı tam anlamıyla bir atlama yılı olmuş.

KIF sizlerin de desteği ile büyümeye devam edecek ve ülkemiz adına daha güzel işler başaracak, bundan kendi adıma çok eminim. KIF hakkında ayrıntılı bilgi için lütfen www.kif.org.tr adresini ziyaret ediniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir