AVCI VE KÖPEĞİ BALKAN ŞAMPİYONASI SEÇMELERİ

Merhaba,

Bu sayının konusu 8 Eylül 2013 Pazar günü Uşak,Banaz, Kızılhisar Örnek avlağında gerçekleştirilen ve 12-13 Ekim 2013 tarihlerinde Hırvatistan’da yapılacak olan Balkan Avcı ve Köpeği yarışmasına yönelik bir seçme olarak yapılan Avcı ve Köpeği yarışmasından söz etmek istiyorum.

Bilindiği üzere bu yarışmanın ilkini 10 Mart 2013 tarihinde yapmıştık ve büyük ilgi görmüştü. O yarışmaya 20 avcı ve köpeği katılmış, katılımcılar bir sonraki yarışmanın nerede olacağını sorar olmuşlardı. Bu nedenle bizler de Balkan yarışmasına yönelik bir seçme yarışması da olacak bu yarışmaya çok kişinin başvuracağını düşünerek yarışmayı iki ayrı günde düzenleme kararı aldık. Yarışma hakemleri de Bulgaristan Federasyonundan, geçen yıl Balkan şampiyonasında ba hakemlik yapan Petar Radev ile ülkemizden Adnan Üke olarak belirlendi. Ben bu yarışmaya yarışmacı olarak katılmak istedim çünkü yarışmacı psikolojisini merak ediyordum.  Yarışma tarihine 10 gün kala kayıtlara baktım ki ben dahil toplam 10 yarışmacı var, yarışma gününü hemen bire indirdim Cumartesi bıldırcın avına giderim diye düşünerek.

3cdca99e

7 Eylül 2013 Cumartesi günü sevgili Mehmet Kuyucu’nun, dolayısıyla Uşak Genç Avcılar Derneği’nin desteğiyle Belediye Kültür Merkezinde katılımcılar için bir seminer düzenledik, önce sunum yapıldı, ardından da soru-cevap olarak avcılar bilgilendirildi. En son olarak da yarışmacıların sırasını belirlemeye yönelik bir kura çekimi yapıldı ve yarışmadan buluşmak üzere ayrılındı.

 Ertesi sabah da erken saatte avlakta buluşuldu; kuşlar avlak sahipleri sevgili Ali ve Orhan Çoşkun ağabeylerin yardımıyla tutuldu, kafeslere konuldu ve yarışma yerine sevk edildi.  Sabah erken yarışmanın başlamasına karşın hava gün boyunca oldukça sıcak ve bunaltıcıydı, ara sıra esen rüzgar bu boğucu havayı biraz da olsa ferahlatıyordu ama yine de hakemler yarışmanın köpekler için zor olduğunu belirttiler.

Bu hava koşullarında yarışma başladı, her yarışmacıya 20 dakikalık süre ve bu süre içinde iki adet kekliği vurma izni verildi. Yarışma bazı avcılar için iyi ve başarılı, bazıları içinse kötü ve başarısız geçti. Bazı yarışmacıların köpekleri sıcakta çalışmadı, bazı yarışmacılar yanlış yerleri arayıp kuş bulamadı ve böylece yarışma saat 16:00 civarında bitti.

Ben de bu yarışmaya 3.5 yaşındaki Lea adlı dişi İngiliz seterimle katıldım. 20 dakikalık süre içinde köpeğim iyi çalışmasına rağmen yine de her zamanki gibi çalışmadı, kuş da bulamadım ama yine köpekten 20, güvenlik ve diğer birimlerden 30 puan, toplam 50 puan ile sıralamaya girdim. Petar  Radev benim dördüncü olduğumu söylediğinde, gerek olmadığını, insanların yanlış algılayabileceğini söyledim  ama köpek ile iletişimi en iyilerden biri olduğumu, köpeğin iyi aradığını, benim de tüfeği güvenli taşıdığımı ve avlakta güvenli gezdiğimi söyleyerek hakemin kararına saygı duymamı istedi, ben de sesimi çıkarmadım. Aslındaben sade bir yarışmacı olarak halimden memnundum, en azından o psikolojiyi tattım, yarışmacının neler düşündüğünü hissetmeye çalıştım ki ileride hakemlik yaparken bunu da göz önüne alabileyim.

Sonuç olarak yarışmada başarılı olan 3 kişi vardı ki bunlardan birincisi toplam 100 puan üzerinden 90 puan alan Uğur Leylek ve köpeği Anton idi. Hakemler, özellikle Petar uzun süreden beri bir avcı ve köpeğine 90 puan vermediğini birkaç kez tekrarladı. İkinciliği 65 puan ile Nusret Kaya ve köpeği Cleopetra alırken, üçüncülüğü de Fahri Koruk,  Dream del Akgün adlı köpeği ve 55 puanla aldı. Bu sonuçlar temel alındığında Hırvatistan’da yapılacak olan Balkan Avcı ve Köpeği şampiyonasında Uğur Leylek ve Nusret Kaya ile köpekleri Anton ve Cleopetra  ülkemizi milli takım düzeyinde temsil edecek olan temsilcilerimiz olacaklar. Kendilerine başarılar diliyor, bir sonraki sayıda da Balkan yarışmasındaki başarılarını yazmayı umuyorum.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir