AKSARAY MALAKLISI

Aksaray Malaklısı ya da diğer adıyla Türk Mastifi Anadolu`ya, özelikle de Aksaray ve yöresine özgü bir bekçi ve çoban köpeğidir. Aksaray ve civarında yapılan araştırmalar ve kazılarda  ortaya çıkan çok eski tarihi belgelerde ve buluntularda günümüz Aksaray Malaklısına tıpatıp benzeyen ve o zamanlar “savaş köpeği” olarak kullanılan iri kemikli, büyük kafalı, sarkık dudaklı köpeklerin resimleri ve hiyeroglifleri mevcuttur. 
 malaklı
Aksaray Malaklısı iri kemikli bir vücuda ve oldukça iri bir kafa yapısına sahiptir. Alt dudakları sarkıktır ki malak sözcüğü zaten sarkık dudak anlamına gelmektedir. Köpeğin vücudu silindiriktir, tüy ve deri yapısı oldukça incedir. Aksaray Malaklısı yörede daha çok büyük alan, avlu ve depoların bekçiliğinde kullanılmasına karşın çoban köpeği olarak kullanımı da yaygındır.
 malaklı3
 
FCI nezdinde ülkemiz adına kaydedilmelerini sağlamak için gerekli olan ırk standardı hazırlanması merkezi Belgrad da bulunan yerli ırkları araştırma merkezi CEPIB le anlaşma yapılarak Aksaray Malaklısı Köpeği Irkı ile standardı ilgili çalışmalar devam etmektedir.
malaklı4

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir