AKBAŞ ÇOBAN KÖPEĞİ

Akbaş Çoban Köpeği, Güney ve Doğu Avrupa`da yaygın olarak kullanılan beyaz sürü köpeklerinin Türkiye`deki  versiyonu olarak kabul edilmektedir. Sürü köpeklerinin doğudan batıya olan göçü düşünülecek olursa Pirene Dağ Köpeği`nden Kuvasz`a, Akbaş tüm bu beyaz köpeklerin kaynağı olarak görülebilir. 
 
Bugün ırk hala daha Batı Anadolu`daki sürü köpeği olarak kullanılmaktadır. Bu da Akbaş`ın sürü koruma güdülerinin hala güçlü bir şekilde korunduğu anlamına gelmektedir. Onun bozulmamış özellikleri Akbaş`ı aynı zamanda Kuzey Amerika`da da aranan bir sürü koruma köpeği yapmıştır. 
 
FCI tarafından Anlaşmalı Ortak olarak kabul edilen Köpek Irkları ve Kinoloji Federasyonu (KIF) Akbaş`ın diğer Türk köpek ırkları ile birlikte doğru isim ve fenotipte tanınması için yaptığı çalışmaların sonuna yaklaşmaktadır.

1 Comment

  1. Emrah Gulluoglu

    24 Temmuz 2016 at 19:13

    Sayın Özkanal,
    Bize Sivrihisar’dan hediye olarak bir çift Akbaş dişi erkek kardeş 2 aylık enik geldi. Hayvanlara Urfa’da beslemekteyiz şu an. Uzun vadede kardeş olmalarından dolayı çiftleştirmeyi düşünmüyoruz. Trt deki programınızı izledim ve bu enikleride kayıt altına aldırmak veya uzun vadede size danışarak hem iyi bir çift kopek yetiştirmek hem de nesli korumak istiyoruz. Bakımını kangal ile aynı şekilde yapıyoruz. Serinlemeleri için minik bir havuz yaptık ve iştahları son derece yerinde. Gezinti alanları yaklaşık 300 m2. En kaliteli enik maması ve kemik suyu ve kuzu kemiği ile destekliyoruz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir